Anasayfa Etimesgut / Ankara
E-Mail info@eryaman.org

Eryaman uzak değil siz yanlış yerdesiniz

Eryaman uzak diyenler yanılıyor. Neye göre kime göre uzak. Geçenlerde bir yazı okudum, başlığı ilgi çekmek için Eryaman uzak diye atılmış. Yazının içeriğinde semte övgüler yağdırılmış. Göksu parkının güzelliğinden semtin yeşil olmasına kadar bir çok güzel yönü yazılırken çaktırmadan da semt kötülenmiş. Muhtemelen bu arkadaş Eryaman’da yaşıyor. Semt ile ilgili saçma bir başlık içeriğinde edebiyat parçalayarak yazısının okunma reytingini arttırma çabası diye düşünüyorum. Bu yüzden yazıdaki yanlışları buradan düzeltme gereği duydum. Eryaman halkı semtimizi zaten uzak olduğu için seviyor. Büyük bir çoğunluğu yeşillikler için sessiz sakin siteleri tercih ediyor. Kalabalık ve egzoz dumanlı ilçelerin yerine nefes alan geniş yollarda yürüyüş yapmak istiyor. Yazıyı yayınlayan arkadaş sanırım merkeze yakın olmanın güzel olduğunu sanıyor. Beğenmiyorsan gidersin Kızılay’dan ev tutarsın Eryaman uzak değil sen yanlış yerde yaşıyorsun. Bu arkadaşın yine üstü kapalı bir şekilde kötülediği yüksek katlı binalar Ankara’nın en lüks daireleri arasında yer alıyor.

Eryaman uzak değil sadece nezih ve sakin

Alış-veriş merkezinden başka bir şey olmadığına dair bir yorumda bulunup o merkezlerden çıkmayan kişinin bu merkezleri eleştirmesini de yersiz buluyorum. Merkezde bir yerden 1000 TL kira ile döküntü evlerde yaşayıp egzoz dumanı ve araç gürültüsünde yaşamak yakınlık ise eğer biz uzak olmayı tercih ediyoruz. Semtimizde ulaşımın zor olduğunu düşünen bu arkadaş otobüs ve minibüslerin, metro geldikten sonra azaldığını söylemiş. Metro geldikten sonra azalan tek otobüs hattı Batıkent metro ringi olarak görülüyor. Bu arkadaş Batıkent’e ulaşımı merkeze gitmek sanıyor. Batıkent ringinin amacı zaten metroya ulaşmaktı. Metro semte geldi 40 dk da bir gelen ringe kim binecek? Metro 5 dk bir geliyor kimse metro ringi denen Batıkent otobüsüne binmeyecekti. Yetkililerde bunu görerek zeki bir hamle ile bu otobüsleri yoğun hatlara tahsis ettiler. Bu arkadaş kendisini aydın ve edebiyat konusunda bizden üstün görüyor. Semtteki yazarları tanımadığımızdan yakınmış. Kardeşim sen o yazarları parkta bahçede kovalamak yerine eserlerini oku istersen.

Eryaman uzak
Eryaman ferah güzel bir semttir.

Kültürlü olmak yazarlara önem vermek Göksu’da yazarı görmek için koşmak değildir. Pop sanatçısı fan club üyesi gibi yazar fanatizmi yapmak ne kadar saçma. Eryaman halkı zaten kültürlü semtinde yer alan her şeyden haberdar. Sen semtindeki en büyük değer olan Ampute milli takım oyuncusunun Cenk Yakın Ortaokulunda beden eğitimi öğretmeni olduğunu bile bilmeden Eryaman’ın başarılı kişilere ilgi göstermediğini yazmışsın. Ankara’nın en nezih semtine eleştiri yazısı yapmadan önce iyice araştırman gerekirdi. Malesef üzülerek söylüyorum ki yazın reytingi alsa bile oldukça başarısız. Araştırmadan uzak kendi küçük penceresinden bakan birisinin Eryaman değerlendirmesi olarak görüyorum. Bir yer hakkında yazı yazarken değişik fikirlere yer verilmesi gerekir. O semtte yaşayanlara saygı duyulmalıdır. Bu arkadaşın yazdığı yazıdaki tek doğru nokta Eryaman’ın hayvan sever olması ve Göksu’nun güzel bir park olmasıdır.

Cevap Yaz